Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Lütfen Giriş yada Kayıt.    Kayıp Parola?

İTEF 2011
(1 inceleyen) (1) Ziyaretçi
Edebiyat
Alta gitSayfa: 1
BAŞLIK: İTEF 2011
#170
İTEF 2011 7 Yıl, 12 Ay önce Karma: 4
İTEF 2011
İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 3 - 6 Ekim 2011 tarihlerinde edebiyatseverle 3.kez buluştu. 60 etkinlikte yaklaşık 4500 öğrenci ve 2000 edebiyatsever İTEF etkinliklerine katıldı.

2012 teması: Şehir ve Korku

Edebiyat dolu İTEF etkinliklerinde 2012'de buluşmak üzere.

ITEF Literature Across Frontiers işbirliğiyle ve Avrupa Birliği Kültür Programı desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2009 yılından itibaren Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yurtdışı telif haklarının temsilcisi Kalem Telif Hakları Ajansı tarafından düzenlenmeye başlanmıştır. 2011 itibariyle de İTEF, Kalem Kültür Derneği çatısı altında kar amacı güdülmeden 40 kadar kişiden oluşan ve sadece gönüllü bir ekip tarafından organizasyonu gerçekleştirilmektedir.

Kalem Telif Hakları Ajansı 2005 yılında kurulmuş olup kuruluşundan bugüne 500’den fazla Türkçe eserinin 42 farklı dile çevrilmesini sağlamış ve bu rakam bu süre içinde Türk edebiyatından başka dillere çevrilen eserlerin yaklaşık dörtte üçüne denk gelmektedir.

Kalem Telif Hakları Ajansı Ahmet Hamdi Tanpınar’ı temsil etmeye başladığı zaman sadece 2 dile çevrilmiş olan Tanpınar’ın eserlerini bugüne geldiğimizde sözleşme sayısı Arapçadan Japoncaya, İspanyolcadan Arnavutçaya 39 farklı dile ulaşmıştır.

Festivalimizin isminde, sadece İstanbul'a bağlı bir edebiyat festivali değil, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, Türkiye'nin ilk ve tek ve uluslararası kapsamın tartışılmayacak edebiyat festivalimizin ismi ile beraber anılması verdiğimiz değeri ispatlamak içindir. Türkiye’ye yakışır, Türk edebiyatını uluslararası arenada temsil eden bir festivalin yapılması için geç kalınmış iken İTEF bu eksikliği çok hızlı ve dünya edebiyat festivalleri arasında isminden hızla bahsettirerek kapatmıştır.

İTEF, gelecek yıl 25ci yaşını kutlayacak İngiltere’deki HAY Festival ile işbirliğine bu yıl başlamıştır. Çalışmalarımız sonucu Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali’nde 2012’de Türkiye’nin odak ülke olması gibi işbirliğine başladığımız festivallere Türk yazarlar davet edilecek, önümüzdeki yıldan itibaren Türk yazarları ağırlayacaklardır.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ismi ile anıldığımızdan 2010 yılında kendisine yakışır şekilde ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katılımlarıyla manevi desteğini verdiği ve Türk-yabancı 50 uzmanın katılımıyla Türkiye’de ve Dünyada Tanpınar Zamanı / Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu 1-2 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir.

Her ülkede örnekleri bulunacağı gibi bu tür edebiyat festivalleri o ülkenin, o şehrinin en önemli isimleri ile ilişkilendirilmektedir. İTEF, Tanpınar’ı anma etkinliği değil, uluslar arası bir edebiyat festivalidir. Sadece 3. yılına gelindiğinde 34 ülkeden 200’den fazla yazarın, yayıncının, editörün, edebiyat festivali yöneticinin İTEF çatısı altında İstanbul’da buluşmasını sağlayarak Tanpınar’a yakışacak şekilde Türk edebiyatının dünya yayıncılık sahnesinde geç kalmış rolünü kazandırmaya çalışmaktadır. Festivallerde bu değerde kültür insanlarının adlarının bulunması, sadece onlara özgülenmiş etkinlikler toplamı yapılacağı anlamına asla gelmez. Kaldı ki, festival temaları üçüncü defadır, Tanpınar’dan esinlenerek belirlenmektedir: Şehir ve Zaman, Şehir ve İnsan, Şehir ve Yemek. Bu temalarla ilgili festival kitapları 2010 yılından itibaren yayımlamaya başlanmış ve gelecek yıllarda da devam edilecektir.

İTEF - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali etkinlikleri sadece Tanpınar'ın anılmasına, eserlerinin okunması ve ilgili uzmanların konferans ve söyleşileri üzerine kurulu bir festival olmayıp, 2010 yılındaki uluslararası sempozyum gibi, önümüzdeki yıllarda belki bu sempozyumu farklı açıdan tekrarlayarak Tanpınar'ı uluslararası boyutta yeniden anacaktır.
admin
Yönetici
Gönderiler: 84
graph
Sitede Değil Kullanıcı bilgilerini görmek için tıklayın
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
 
Üste gitSayfa: 1
www.Dostkalemler.com